bs4 business solutions
sp. z o.o.
bs4 business solutions sp. z o.o.
Infolinia: 61 848 44 23
bs4 core > Zarządzanie firmą > 5 biznesowych wskazówek, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli

5 biznesowych wskazówek, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli

Kryzys gospodarczy ma wpływ na wiele przedsiębiorstw. Czy Twój biznes ma tzw. spadek formy? Podpowiadamy, jak wykorzystać czas spowolnienia, żeby nabrać wiatru w żagle i wrócić na właściwe tory z nową mocą. Z nami przeanalizujesz wszystkie za i przeciw wdrożenia nowego oprogramowania w swojej firmie. W czasie kryzysu może to być jeden ze sposobów na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.
Spis treści

Mniej klientów? Więcej czasu!

Spowolnienie w biznesie, kryzys gospodarczy, zmiany regulacji na rynku czy wzrost konkurencji w Twojej branży może oznaczać trudne i często nieoczekiwane zmiany. Jeżeli doświadczasz lub spodziewasz się spowolnienia w biznesie, to zawalcz, aby Twoja firma była tą, która wyjdzie z tej sytuacji obronną ręką! Pamiętaj, że konkurencja nie będzie czekać z założonymi rękami. Może warto podążać za największymi tego świata, którzy twierdzą, że kryzys to czas na najlepsze inwestycje?

Pierwszym krokiem jest dokładne przemyślenie i analiza potrzeb Twojego przedsiębiorstwa, identyfikacja obszarów, które wymagają optymalizacji. Bez cyfryzacji zostaniesz daleko za konkurencją – wykorzystywanie dobrego oprogramowania, które będzie działać na Twoją korzyść, staje się standardem. Jednak najpierw dobrze przemyśl korzyści płynące z inwestycji. Musisz mieć pewność, że jest to rozwiązanie, które będzie realnie wspierać działanie firmy i pozostanie rentowne w dłuższej perspektywie. Jak dokonać dobrego wyboru? Zwróć uwagę na kilka kluczowych spraw, które omówimy szczegółowo poniżej:

  • kwestię automatyzacji działań,
  • temat cięcia kosztów i zabezpieczenia dorobku firmy,
  • wybór nowoczesnego, tańszego w utrzymaniu oprogramowania.

Wykorzystaj spowolnienie, aby usprawnić firmę i być w najlepszej formie, kiedy sprzedaż zacznie znowu rosnąć!

Automatyzacja – szybka i efektywna reakcja na zmiany w sytuacji kryzysowej

Niektórzy mawiają, że w każdym kryzysie jest ukryta szansa. Aby przetrwać impas, firmy muszą szybko reagować i podejmować odpowiednie kroki. Jednym z nich jest automatyzacja działań. To nic innego, jak proces wprowadzania technologii i narzędzi informatycznych w celu usprawnienia i udoskonalenia codziennych procesów biznesowych.

Od dłuższego czasu wszyscy obserwujemy zmieniającą się sytuację: marże są coraz niższe, a klienci w coraz większym stopniu sami obsługują się dzięki e-commerce – kupują bezpośrednio w sieci i radzą sobie z parametryzowaniem nawet tych bardziej zaawansowanych produktów. A wszystko to dzięki platformom internetowym i aplikacjom mobilnym. Pośrednik przestaje być potrzebny. W tym momencie znaczenia nabiera automatyzacja działań. Usprawnienie powtarzalnych czynności pozwala na skupienie się na najważniejszych działaniach i może obejmować: 

  • program do poczty e-mail, który grupuje przychodzącą pocztę według kontrahentów i współpracowników. Dzięki temu szybko odnajdziemy ją chronologicznie w utrzymaniu w odpowiedniej kartotece klienta lub projektu;
  • komunikację z klientami przez szablony korespondencji. Dzięki aplikacji low-code możemy niemal automatycznie generować indywidualne oferty i dostarczać je klientom w wybrany przez nich sposób – przez e-mail, sms, stronę www.
  • zdefiniowanie wzorców powtarzalnych projektów – standardowe projekty w dobrze dopasowanym systemie mogą inicjować zestaw odpowiednich zleceń do wykonania. W efekcie oszczędzasz czas, eliminując zbędne klikanie i wprowadzanie powtarzalnych danych;
  • rozdzielanie pracy pomiędzy poszczególne osoby. Pracownicy odpowiedzialni za zlecenia mogą samoczynnie otrzymywać powiadomienia i na swoich stronach startowych widzieć nowe prace do wykonania. System workflow może sam czuwać nad terminowością, przepływem informacji oraz alarmować o nowych zadaniach, np. dzięki monitoringom i powiadomieniom o zbliżającym się deadlinie;
  • automatyczne uzupełnianie danych firmy na podstawie NIP, co oszczędza czas poświęcony na ręczne wpisywanie informacji oraz wyklucza ryzyko błędu. 

Cel jest jasny: zwiększenie efektywności, obniżenie kosztów i poprawa jakości dostarczanych usług i produktów. W wyniku automatyzacji przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić czas i pieniądze. Jakiekolwiek reformy wprowadzisz w swojej firmie, system bs4 core zaprojektowaliśmy po to, aby aktywnie je wspierać i pomóc Ci skalować Twój biznes.

Cięcie kosztów? Analiza rentowności klienta

Przygotowywanie raportów kosztów

Wykresy są ważnym narzędziem do wizualizacji danych i umożliwiają szybkie zrozumienie trendów, zależności i wartości liczbowych. Dzięki temu można łatwiej podejmować decyzje biznesowe i monitorować postęp w realizacji celów. Również wtedy, gdy trzeba przetrwać trudniejszy okres w gospodarce.

Dobre oprogramowanie potrafi zestawić ponoszone koszty obsługi klienta z przychodami, które mamy ze współpracy, a także z potencjałem, jaki ma kontrahent. Jeśli zdecydujesz, aby doraźnie obniżyć koszty, niezbędna będzie wiedza gdzie ciąć. Być może należy zminimalizować nakłady ponoszone na utrzymywanie dobrych relacji z klientami? Zredukować rabaty lub bonusy handlowe? Ograniczyć dostęp do produktów demo i rozdawać mniej gadżetów reklamowych? Analiza rentowności klienta jest często wykorzystywana w działach marketingu i sprzedaży, aby pomóc w identyfikacji i targetowaniu najbardziej opłacalnych segmentów rynku.

Tworzenie wizualizacji i analiz danych

Wiele kosztów jest niewymiernych, jeśli nie masz dobrej platformy, która zbiera statystyki i tworzy raporty. Korespondencja e-mailowa, rozmowy telefoniczne, obsługa nieuzasadnionych reklamacji, delegacje i diety –  to wszystko kosztuje. Na podstawie wybranych przez Ciebie danych taka platforma, jak bs4 core, potrafi oszacować wydatki w przedsiębiorstwie. Przy integracji z Twoim systemem ERP (w którym wystawiane są faktury) w jednym miejscu otrzymujemy pełen obraz rentowności klienta. Wówczas możesz zrobić użytek z reguły optimum Pareto lub starego powiedzenia marketingowców, że połowa wydatków ponoszonych na marketing jest niepotrzebna (tylko nie wiadomo, która połowa).

Prognozowanie budżetu

Raporty i wykresy kosztów w systemach low-code mogą być wykorzystywane również do określenia prognoz kosztów i planowania budżetu, korzystając z:

  • systemów księgowych,
  • bazy danych,
  • arkuszy kalkulacyjnych.

Dzięki możliwości tworzenia i analizowania niestandardowych raportów kosztów, systemy low-code pomagają w zoptymalizowaniu wydatków i lepszej kontroli nad kosztami w przedsiębiorstwie. Managerowie,  analitycy i pracownicy działu finansowego dostają narzędzie, dzięki któremu ich decyzje biznesowe są podejmowane bardziej świadomie, na podstawie szerokich, rzetelnych danych.

Zabezpieczenie dorobku firmy

Aby przetrwać kryzys, firmy muszą szybko reagować i wprowadzać odpowiednie działania. Ważne jest, aby zachować elastyczność, umiejętnie dostosowywać się do zmian i tym samym móc utrzymać dodatni wynik finansowy w trudnych czasach. Jeśli to nie jest Twój pierwszy kryzys, jaki musisz przetrwać, zarządzając firmą, to być może masz spokojne podejście do tematu – trzeba po prostu go przeczekać i zabezpieczyć wszystko, co do tej pory udało się osiągnąć i wypracować. 

Warto wybrać odpowiednie narzędzie w zależności od potrzeb i wymagań firmy. Taki system powinien zapewnić skuteczne zarządzanie danymi i umożliwić szybki dostęp do niezbędnych informacji. Warto również pamiętać o bezpieczeństwie danych, czyli ochronie przed nieautoryzowanym dostępem czy też utratą danych. Dobre oprogramowanie low-code rejestruje wszystkie działania w jednej, centralnej bazie danych:

  • aktywności, czyli telefony, maile, komunikaty;
  • oferty, umowy i faktury;
  • zlecenia i projekty;
  • zadania pracowników, ich notatki ze spotkań oraz nieobecności.

Wszystko jest w systemie i nie zginie! Gdy w Twojej firmie pojawią się nowi pracownicy lub dodatkowi handlowcy, będą mogli natychmiast ruszyć z pracą. Wystarczy, że zapoznają się z historią kontaktów z poszczególnymi klientami. Z systemu będą wiedzieli, którzy klienci mają największy potencjał, a którzy zostali zaniedbani.

80% firm ma CRM, ale czy są efekty?

Według raportu Gartner Digital Markets (Software Market Insights: Customer relationship Management (CRM)) z 2022 r. 80% firm pracuje na oprogramowaniu CRM. Zatem jest bardzo prawdopodobne, że masz już system do zarządzania relacjami z klientami. Być może jest już w firmie od lat i… jakoś działa. Pracownicy są do niego przyzwyczajeni (i przy okazji do jego wad również).

Jednak warto pamiętać, że świat się zmienia, a rynek oprogramowania nieustająco się rozwija. Wyrosły kolejne pokolenia użytkowników, którzy stali się Twoimi pracownikami i mają duże wymagania w stosunku do aplikacji komputerowych. Muszą być proste i intuicyjne w obsłudze, przyjemne w korzystaniu. W przeciwnym razie po prostu nie będą chcieli z nich korzystać i wprowadzać użytecznych danych.

Kiedy warto zastanowić się nad zmianą oprogramowania na nowe?

Jeśli obecne oprogramowanie nie jest już w stanie spełnić wymagań biznesowych firmy, to może być czas na zmianę na nowe narzędzie. Jest kilka czynników, które warto wziąć pod lupę i przeanalizować w odniesieniu do własnego biznesu.

Poprawa efektywności

Oprogramowanie powinno być w stanie wykonywać wszystkie żądane funkcje i procesy biznesowe. Warto również brać pod uwagę funkcjonalności, które będą potrzebne w przyszłości. Nowocześniejsze oprogramowanie zapewni takie rozwiązania, które umożliwiają szybsze i łatwiejsze wykonywanie określonych zadań oraz elastyczność na zmiany i wprowadzanie nowych funkcji. Poprawa efektywności może odnosić się do:

  • funkcji automatyzujących procesy, takie jak schematy biznesowe i powtarzalne zadania;
  • zoptymalizowania oprogramowania pod kątem użyteczności i prostoty interfejsu;
  • skalowalności i dostosowywania platformy do zmieniających się potrzeb biznesowych.

Bezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach oprogramowanie powinno być bezpieczne i chronić  informacje przed nieuprawnionym dostępem. Najnowsze platformy typu low-code:

  • są odporne na cyberataki i złośliwe oprogramowanie;
  • zapobiegają kradzieży danych i uszkodzeniom systemów;
  • posiadają mechanizmy autentykacji i uwierzytelniania, które umożliwiają określenie, czy osoba lub aplikacja jest uprawniona do uzyskania dostępu do danych i zasobów.

Integracja z innymi narzędziami

Oprogramowanie powinno być w stanie współpracować z innymi narzędziami i aplikacjami, a dla nowoczesnego systemu takie podejście jest standardem. Łatwiejsza integracja z innymi narzędziami i systemami biznesowymi ma na celu stworzenie spójnej infrastruktury IT, a co za tym idzie:

  • centralne zarządzanie danymi i procesami;
  • unikanie powtarzalnych działań i skrócenie czasu potrzebnego na wykonywanie zadań;
  • lepsza współpraca pomiędzy różnymi działami i zespołami w organizacji.

Aktualizacja technologiczna

Jeśli obecne oprogramowanie jest zbudowane na przestarzałych technologiach, może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i wydajności systemu. Najnowsze platformy dostosowują się do zmieniających się potrzeb biznesowych. Dzięki aktualizacji:

  • użytkownicy mogą korzystać z najnowszych funkcji i usprawnień;
  • system posiada maksymalną wydajność i funkcjonalność.

Poprawa użyteczności

Najnowsze oprogramowanie jest projektowane tak, aby było łatwe w użyciu i  zrozumiałe dla użytkownika, co pozwala na szybsze i łatwiejsze wykonywanie zadań przy jednoczesnym dużym komforcie pracy. Starsze systemy niejednokrotnie są bardziej skomplikowane i czasochłonne, co rodzi frustrację ich użytkowników. Bardziej intuicyjne i łatwiejsze w użyciu oprogramowanie ma wiele zalet:

  • charakteryzuje się prostą i przejrzystą nawigacją, jasnymi instrukcjami i łatwymi do zrozumienia ikonami;
  • użytkownicy nie muszą tracić czasu na uczenie się jego obsługi, co pozwala im na skupienie się na wykonywaniu swoich zadań;
  • może być dostępne w wersji mobilnej, co pozwala na wykonywanie zadań i dostęp do danych z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

Wdrożenie nowego oprogramowania

Platformy low-code są wdrażane zwinnie – w kolejnych, krótkich przyrostowych iteracjach. Widzisz, jak system jest dostosowywany do Twoich potrzeb. Metoda wdrożenia oprogramowania oparta na agile to jedna z najbardziej efektywnych i elastycznych metod, która pozwala na szybką reakcję na zmiany i zapewnia lepszą jakość oprogramowania.

 

Mówią, że plany są niczym, a planowanie jest wszystkim. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć i przeanalizować potrzeby Twojego biznesu i potencjalne korzyści płynące z inwestycji. Wówczas przekonasz się, że jest to rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści. Pamiętaj: sukces to maksymalne wykorzystanie możliwości, jakie masz.

Usprawnij swoją firmę i bądź w najlepszej formie, gdy znów wkroczysz do akcji!

Zobacz więcej

Nie ma więcej sugestii do wyświetlenia

Jak możemy usprawnić Twój biznes?

Umów się na darmową, niezobowiązującą konsultację.

Podczas 60-minutowej sesji poznamy Twoje potrzeby i zaproponujemy odpowiednie rozwiązania.

Już wychodzisz?