bs4 business solutions
sp. z o.o.
bs4 business solutions sp. z o.o.
Infolinia: 61 848 44 23
bs4 core > Zarządzanie firmą > Niebawem 70% firm będzie używać platform low-code. Czy Twoja firma również?

Niebawem 70% firm będzie używać platform low-code. Czy Twoja firma również?

W ostatnich latach w biznesie coraz popularniejsze stają się rozwiązania oparte na tzw. low-code. W uproszczeniu low-code to taki sposób tworzenia aplikacji, w którym nie trzeba być ekspertem w programowaniu, żeby stworzyć własną platformę. Dzięki wykorzystaniu gotowych komponentów, użytkownik może skupić się na projektowaniu funkcjonalności, a nie na programowaniu. Low-code to podejście, które oferuje wiele korzyści nie tylko dla programistów, ale przede wszystkim dla firm, dzięki szybkości, prostocie i oszczędności czasu.
Spis treści

Jakie są oczekiwania wobec firm w dzisiejszych czasach?

Nowoczesne przedsiębiorstwa stoją przed wciąż rosnącą listą wyzwań. Od firm oczekuje się, aby:

  • były gotowe wprowadzić zmiany w swój model biznesowy, w zależności od obecnego klimatu gospodarczego;
  • szybko odpowiadały na zmieniające się potrzeby i preferencje  klientów;
  • zwiększały skuteczność i wydajność procesów, tym samym dając komfort pracy swoim pracownikom;
  • miały ustrukturyzowany dostęp do danych i dokumentów.

Jeżeli myślisz o nowoczesnym i przyszłościowym oprogramowaniu informatycznym dla swojego biznesu, to jedną z najtrafniejszych podpowiedzi będzie: system low-code. Platforma niskokodowa oferuje wszystko to, co jest istotne z punktu widzenia funkcjonowania współczesnych firm i jest popularnym rozwiązaniem w wielu przedsiębiorstwach. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że low-code może przyspieszyć i usprawnić procesy biznesowe, daje możliwość tworzenia aplikacji i systemów przez osoby z mniejszym doświadczeniem programistycznym. To z kolei pozwala na lepszą skalowalność i elastyczność oraz na łatwiejsze dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb rynku.

Low-code – z czym to się je?

Najprościej mówiąc platformy z niskim kodem pozwalają na tworzenie i wdrażanie aplikacji biznesowych za pomocą wizualnych interfejsów typu „przeciągnij i upuść” (drag & drop). Jedną z kluczowych zalet low-code jest zwiększenie szybkości produkcji oprogramowania. W tradycyjnym podejściu programiści muszą napisać kod od podstaw, co zajmuje wiele czasu. Natomiast w przypadku low-code aplikacje można tworzyć poprzez konfigurację gotowych modułów i elementów, co skraca czas wytwarzania systemu nawet kilkukrotnie. Warto podkreślić, że low-code nie tylko ułatwia wytwarzanie oprogramowania, ale także pozwala na ciągłe doskonalenie procesów biznesowych i usprawnienie działalności firmy. Dla użytkownika system low-code jest intuicyjny i łatwy w obsłudze, czego wynikiem jest powiększające się grono pracowników zadowolonych z tego rodzaju narzędzia pracy. Dlatego, jeśli jeszcze nie korzystasz z niskokodowych rozwiązań, warto rozważyć wprowadzenie takiej platformy jak bs4 core do swojej firmy.

Dlaczego low-code staje się tak popularne?

Platformy low-code osiągnęły  szczyt zainteresowania w 2020 roku, kiedy to firmy zmuszone zostały do szybkiej budowy i rozwoju rozmaitych aplikacji biznesowych w odpowiedzi na konsekwencje pandemii COVID-19.

Dziś przedsiębiorstwa muszą robić więcej za mniej, rozszerzać i optymalizować istniejące zasoby, jak również reagować na zmieniające się warunki gospodarcze. Cyfryzacja wszelkich dziedzin naszego życia wymaga od firm elastyczności i gotowości na rozwój. Low-code wpisuje się w ten trend, a firmom przynosi wiele korzyści: pozwala na łatwe modelowanie nowych procesów i wprowadzanie zmian do już istniejących. Według Raportu Gartnera z lipca 2022 roku („Harness the Disruptive Powers of Low-Code: A Gartner Trend Insight Report”) do 2025 roku 70% nowych aplikacji tworzonych przez przedsiębiorstwa będzie korzystało z technologii low-code. Technologia niskokodowa jest coraz powszechniejsza wśród firm i organizacji różnej wielkości. Jednym z najważniejszych powodów jest to, że pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze oraz przyspieszyć rozwój usług.

Oczywiście, low-code nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego biznesu. W przypadku bardziej skomplikowanych projektów, które wymagają niestandardowych rozwiązań, może okazać się konieczne napisanie własnego kodu programistycznego. Jednakże, w większości przypadków, niskokodowe rozwiązania stanowią doskonałe narzędzie dla firm, które chcą szybko i efektywnie wdrażać nowe systemy i aplikacje.

Jakie są zalety używania oprogramowania low-code?

Niezależnie od tego, czy użytkownicy biznesowi sami tworzą daną aplikację czy automatyzacja procesów ręcznych ułatwia zadanie specjalistom, koncepcja low code niesie za sobą wiele korzyści. Należą do nich:

Szybkość i prostota tworzenia aplikacji oraz oszczędność kosztów

To największa zaleta low-code. Dzięki gotowym komponentom i narzędziom administratorzy  mogą szybciej tworzyć aplikacje, niż w przypadku tradycyjnego programowania. Dodatkowo zamiast pisania kodu od zera, zmniejsza się liczba błędów. To z kolei przekłada się na mniejszy czas potrzebny do zakończenia prac nad systemem  i większą efektywność całego procesu od strony wprowadzania zmian w pracy przedsiębiorstwa.

Używanie oprogramowania low code pozwala na zmniejszenie kosztów projektu, ponieważ proces tworzenia aplikacji jest bardziej efektywny. Co więcej, dzięki szybszemu procesowi tworzenia aplikacji przedsiębiorstwa mogą wprowadzać je na rynek szybciej, co z kolei wpływa na zwiększenie zysków.

Łatwa integracja z innymi systemami

Dzięki temu, że platforma low-code jest często budowana z użyciem gotowych modułów, bibliotek i narzędzi, może komunikować się z innymi systemami za pomocą standardowych protokołów i interfejsów. Low-code pozwala na łatwe i szybkie integrowanie aplikacji z takimi  programami, jak CRM, ERP czy systemy płatności. Dzięki temu firmy mogą wykorzystać już istniejące programy i rozwiązania, co przyspiesza cały proces i ułatwia pracę: umożliwia skuteczne i wydajne przetwarzanie danych, oszczędzając czas na przełączanie się pomiędzy pojedynczymi programami, zwiększa produktywność pracy i pozwala na generowanie raportów i analiz. Warto również zauważyć  szerokie możliwości aplikacji, szczególnie w zakresie dostępu do danych i płynnego działania na wielu różnych urządzeniach.

Łatwiejsze utrzymanie i aktualizacje systemu

W oprogramowaniu typu low-code aplikacje są łatwe do modyfikowania i dostosowywania do nowych lub zmieniających się wymagań. Dzięki temu, że większość elementów jest już gotowa, administratorzy mogą szybko dokonywać zmian w interfejsie, funkcjonalnościach lub logice aplikacji. Dzieje się to zdecydowanie szybciej niż w tradycyjnym programowaniu. Wiele funkcji można dodać lub usunąć bez konieczności wprowadzania większych zmian w kodzie, a to pozwala na szybsze i prostsze aktualizacje aplikacji. Dodatkowo, modularna budowa low-code daje możliwość wprowadzania zmian w pojedynczych komponentach, bez wpływu na całą aplikację.

Możliwość na błyskawiczną reakcję na zmiany w biznesie.

Rozwiązania low-code mają wpływ nie tylko na organizację działu IT – dzięki nim firmy mogą z łatwością dostosowywać się do zmian rynkowych lub potrzeb klientów w dowolnym obszarze działania, co pozwala na lepsze wykorzystanie szans i lepszą pozycję konkurencyjną.  Szybkość reagowania na zmiany wymagań to pięta achillesowa wielu systemów, a platforma low-code skutecznie rozwiązuje ten problem.

Narzędzia low-code mają największy wpływ na funkcjonowanie średnich i dużych przedsiębiorstw. Rozwiązanie niskokodowe usprawnia pracę zespołową, integruje procesy i sprawia, że zadania zostają zakończone szybciej i sprawniej. Podsumowując, low code to podejście, które oferuje wiele korzyści nie tylko programistom, ale przede wszystkim dla firm. Dzięki szybkości, prostocie i oszczędności czasu.

Zobacz więcej

Nie ma więcej sugestii do wyświetlenia

Jak możemy usprawnić Twój biznes?

Umów się na darmową, niezobowiązującą konsultację.

Podczas 60-minutowej sesji poznamy Twoje potrzeby i zaproponujemy odpowiednie rozwiązania.

Już wychodzisz?